JAK ZAZIMOVAT BATERE Li-ion ?

JAK ZAZIMOVAT BATERE Li-ion ?

Správným skladováním baterie na zimu prodloužíte její životnost až o třetinu.

Nepodceňte to a skladujte baterie tak, jak se má.

Je to jednoduché a ušetří Vám to peníze!

NABÍTÍ BATERIE
Málo informovaní prodejci vám řeknou, abyste baterii na zimu nabili na 100% a každý měsíc ji dobíjeli. To je ale asi ta nejhorší věc, kterou pro baterii můžete udělat. Tato informace se zákazníkům podávala před 10 lety, kdy nikdo pořádně nevěděl, co je pro Li-ionové baterie dobré.


Dnes víme, že se doporučuje baterii skladovat při cca 60% kapacity baterie, v suchu a hlavně v pokojové teplotě. Když nedochází k okamžitému vybíjení ježděním, rychleji degradují chemické části akumulátoru. Nabití baterie u 48V baterie by mělo mít cca 48-50Voltů a 36V baterie by měla mít okolo 36-38V.

Po poslední jízdě nabijte baterii tak, aby nebyla nabitá do plna, ale měla okolo 60% nebo 3 z 5 čárek na displeji! Jednou měsíčně zkontrolujte, zda čárka neubyla, pokud ano, nabijte ji zpět na 3 čárky. U baterií klesá kapacita cca o 1-3%Voltů měsíčně


KDE BATERII SKLADOVAT?
Nedoporučuji skladovat baterii dlouhodobě v teplotách blížících se nule.
Nedoporučuji skladovat baterii přes zimu přímo na kole, ale mimo kolo.
Baterii z kola vyndejte a skladujte při pokojové teplotě (20-25 ºC)
Vyhněte se skladování v prostředí s přílišnou vlhkosí. Sklep, koupelna, podlaha garáže..


VADÍ BATERII JÍZDA V ZIMĚ?
Pro správné fungování baterie, potřebuje mít ideální teplotní podmínky.

Zima zkracuje dojezd elektrokola, jelikož v zimě baterie nedokáže vyrobit chemické procesy tak dokonale, jako za ideálních teplotních podmínek, baterie bude mít tedy menší dojezd.

Na životnost to ale velký vliv nemá, výrazně se jí životnost nekrátí. Má to však jednu podmínku! Musíte vyjíždět z teplého prostředí. Pokud byste měli baterii přes noc v zimě a startovali ze zimy, moc daleko nedojedete a baterii to ubližuje.

Pokud potřebujete jezdit i v zimě, vždy uschovávejte baterii před jízdou doma, abyste startovali z tepla. V mínusových teplotách dojedete až o třetinu méně.


JAK BATERII V ZIMĚ NABÍJET?
Extrémně důležité je Nenabíjet baterii ihned potom, co dorazíte z mrazivého výletu domů!

Pokud byste nabíjeli ihned, baterie se začne rosit, rosa se nakondenzuje také uvnitř baterie a pokud v tomto případě baterii začnete nabíjet, může se stát velký problém.

Doporučuji po studeném výletu nechat baterii v pokojové teplotě ( klidně u topení - ne na topení! ) alespoň 2 hodin aklimatizovat a nabíjet ji až poté (ideálně přes noc).


REKAPITULACE NA ZÁVĚR

USCHOVÁVEJTE NA 60% NABITÍ - 3/5 ČÁREK NA DISPLEJI 3/4 ČÁREK NA BATERII

JEDNOU MĚSÍČNĚ ZKONTROLUJTE, ZDA KAPACITA VÝRAZNĚ NEKLESLA

SKLADUJTE BATERII PŘI POKOJOVÉ TEPLOTĚ

PŘI JÍZDĚ V ZIMĚ, VYJÍŽDĚJTE S BATERIÍ KTERÁ BYLA SKLADOVANÁ V TEPLE

PŘED NABÍJENÍM NECHTE BATERII AKLIMATIZOVAT V TEPLE ALESPOŇ 5 HODIN

V LÉTĚ CHRAŇTE BATERII PROTI PŘÍMÉMU SLUNEČNÍMU SVITU!

 

 

Záruční doba versus životnost akumulátoru

 

Záruka na baterie - 6 měsíců nebo klasicky 24 měsíců ?

 

V první řadě si musíme uvědomit rozdíl v pojmech „záruční doba“ a „životnost“. U baterií, ale třeba i žárovek a jiných věcí, je nutno tyto pojmy rozlišovat. Životnost výrobku může být kratší, ale i delší než záruční doba. Záleží především na frekvenci používání výrobku.

Na baterie se vztahuje záruční doba v trvání 24 měsíců, stejně jako na jakékoli jiné spotřební zboží. Záruční dobu ovšem nelze zaměňovat za životnost výrobku.

Životnost baterie je nejčastěji spjata s počtem nabíjecích cyklů, což se ovšem velmi špatně počítá a dokazuje. Proto se většinou používá paušální doba životnosti 6 měsíců. Jedná se ale o životnost baterie nikoli o její záruční dobu!

Co to znamená v praxi? Pokud budete po roce užívání notebooku reklamovat baterii, že vydrží pouze 20 minut, tak s reklamací neuspějete. Pokud vám ovšem baterie po roce užívání např. vyteče, jedná se o vadu materiálnu nebo provedení a v tomto případě by měla být reklamace uznána.

Záruční doba na baterie je tedy 24 měsíců, ale nevztahuje se na pokles kapacity, která je způsobena běžným užíváním.

 

Jak prodloužit životnost baterie

Dnes nejpoužívanějšími typy baterii jsou tzv., Li-Ion nebo Li-pol akumulátory. Pro ně platí dvě základní pravidla:

  • Nenechávejte zbytečně dlouho plně nabité nebo úplné vybité baterie stát.
  • Nevybíjejte do úplného vybití (tzn. když váš mobil nebo notebook nahlásí, že je baterie vybitá, nesnažte se ji zbytečně úplně vybít) – je mnohem lepší ji dvakrát vybít na 50% než jednou na 0%.

Když to shrneme do jedné věty, tak nejlepší co můžete pro svůj akumulátor udělat je: nikdy ho nevybíjet na doraz a dobíjejte stále a kdykoliv jenom je to možné. O ostatní se postará v akumulátoru vestavěná elektronika.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení